top of page

פענוח ציורים

 

רבים מאיתנו כמבוגרים לא מעיזים לאחוז בעפרון ולהתחיל לשרבט ציור חופשי כפי שעשינו כשהיינו ילדים.

לכל היותר נסתפק בשרבוטים בזמן הדיבור בטלפון שיראו חסרי משמעות ואם נחשוב לרגע נודה שהם מביאים לאיזו שהיא הקלה בדיאלוג הבלתי נפסק ביננו לבין עצמנו.

בשרבוטים אלו, שנראים לנו חסרי ערך, טמונים סודות גדולים המגיעים מן התת מודע שלנו והם יכולים לשמש כהתחלה של התעמקות בדפס המחשבתי והרגשי המלווה אותנו.

הציור החופשי וכמוהו השרבוט יחודיים לכל אחד מאיתנו גם אם מדובר בתבניות מוכרות כמו ציור של צורה הנדסית, צורה אמורפית או שרבוט של צורות שהפכו לסמל ידוע מראש כמו פרח, לב ושבלול.

מפענחת ציורים מתבוננת בכל הקונטקסט בו מופיע השרבוט התבנית: גודל, צבע, מיקום הצורה במרחב הדף ועוד פרמטרים רבים המאפשרים לזנות את הייחודיות אצל המשרבט.

כמובן שבפענוח ציורים מקצועי לא מאבחנים דבר על פי ציור אחד בלבד אלא יש לראות סדרה שלמה של ציורים ואף לשוחח עם המצייר. אך יחד עם זאת ניתן לזהות מספר מאפיינים ספציפיים למשרבט גם על פי תמונה אחת כאשר הפרטים שבה מצויירים כמכלול.

 

דוגמא א 

משרבטת א' התבקשה לשרבט לב באופן חופשי. 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ניתן לראות כי המשרבטת עסוקה בחקירת התכנים הפנימיים שלה יותר מאשר יחסיה עם הסביבה.

ארבעת הלבבות יכולים לסמל ארבעה ייצוגים משמעותיים בחייה, החל מהלב הראשון שמייצג דימוי פנימי שלה על האופן בו היא משתקפת בעיני אחרים: לב רחב שמתפרס כמעט על כל הדף, שני צדדיו שוים בגודלם. זוהי מעין התחייבות שלה לתת מעצמה ככל יכולתה לסביבה הקרובה לה (למשרבטת 4 ילדים כמניין הלבבות שציירה ללא כוונה מודעת).

הלב השני יכול לייצג את הזוגיות בחייה ואת הדרך בה היא תופסת את הייצוג הגברי של בן זוגה. צדו השמאלי של לב זה רחב יותר. הצד השמאלי של הלב הדואג להזרמת הדם בכל גופנו, מייצג את הפן הגברי האחראי לכך ש״דברים יעבדו״. המשרבטת רואה את בן הזוג כאחראי העיקרי לרווחת המשפחה.

הלב השלישי מראה כיצד תופסת המשרבטת את תפקיד האמהות משום שהוא הקרוב ביותר ללב הפנימי ביותר-  ל׳גרעין הפנימי׳ ומשמש כמעטפת המגנה עליו. צדו הימיני רחב יותר, הצד הימני של הלב הדואג לתחלופת הדם דרך הראות בגופנו, מייצג את הפן הנשי, האמהי האחראי על תהליכי התמרה בחיים. הפן הנשי אחראי על כך ששינויים יווצרו וגם יתבצעו במציאות. אנו רואים שהמשרבטת מזוהה מאד (אם במודע ואם בתת המודע) עם תפקיד זה והיא פעילה ומחוייבת אליו.

המשותף לכל שלושת הלבבות הוא הסגירה של החצאים כאשר קו המתאר של הצד הימני ארוך במקצת מהקו השמאלי. כלומר, המשרבטת מגדירה את עצמה על פי היכולות המוגדרות כנשיות וזהו בהחלט הצד הדומיננטי אצלה שיבוא לידי ביטוי גם בתחומי הענין והעיסוק של המשרבטת.

המשרבטת תמצא ענין רב בחוגי העצמה לנשים, אמנות, קריאה, עיסוק בתהליכים נפשיים והפנמתם הלכה למעשה בסביבתה הקרובה. הלב הרביעי הוא היחיד שצבוע כולו. הוא מלא ושני צדדיו שוים. זהו ה׳גרעין הפנימי׳ שמאפשר לה לחקור בבטחה אזורים חדשים ולחזור אל עצמה.

 

דוגמא ב

משרבטת ב' התבקשה לשרבט לב באופן חופשי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

המשרבטת ציירה כמות גדולה של לבבות המפוזרים באופן שוה יחסית על כל מרחב הדף. הלבבות קטנים וצויירו במהירות ולא בקפידה. אנו יכולים לראות שהמשרבטת משקיעה מאמץ  כדי ליצור קשרים חברתיים בסביבתה והיא חברותית מאד אך כמות הלבבות ופיזורם מעידה על השקעת אנרגיה רבה כתוצאה מריבוי קשרים עם אנשים שונים. מכאן אפשר להסיק שמערכות היחסים שטחיות ולא מאופיינות בקשירת קשרים משמעותיים. הכמות באה על חשבון האיכות. הלבבות עצמם נראים כלחיצת כף יד (הצד השמאלי של הלב מייצג את הבוהן והצד הימיני מייצג את ארבעת האצבעות הנוספות) צורת הלבבות מעידה על החשיבות שרואה המשרבטת ביצירת קשרים חדשים. אף על פי שקשריה עם הזולת אינם עמוקים היא משדרת אמינות (תקיעת כף יד משולה לאדם שמכבד את הבטחותיו) ולא חוששת ליזום את השיחה הראשונה.יש לה יכולת מופלאה ליצור קשר התחלתי ולכן תהיה טובה בכל מה שקשור לתחזוק רשתות חברתיות באינטרנט,תחום יחסי ציבור ועבודות הדורשות שיווק ופעולות של reaching out ללקוחות פוטנציאלים.

bottom of page